Asetik Asit Nedir?

Asetik Asit Nedir?

Etanoik asit olarak da bilinen asetik asit, birçok farklı üründe bulunan kimyasal bir bileşiktir. Su dışında belki de en çok sirkenin ana bileşeni olarak bilinir ve elma sirkesi gibi sağlığa yararlı özelliklerin çoğunu sağladığı düşünülür.

Kimyasal olarak konuşursak, asetik asit formülü C2H4O2'dir ve CH3COOH veya CH3CO2H olarak da yazılabilir. Asetik asit yapısında bir karbon atomunun bulunması nedeniyle organik bir bileşik olarak kabul edilir. Asetik asit yoğunluğu yaklaşık 1.05 gram/cm³'tür; nitrik asit, sülfürik asit veya formik asit gibi diğer bileşiklerle karşılaştırıldığında, asetik asidin yoğunluğu biraz daha düşüktür. Tersine, asetik asit erime noktası diğer birçok asitten önemli ölçüde yüksektir ve asetik asit molar kütlesi ve asetik asit kaynama noktası tam ortasına düşme eğilimindedir.

Doğal bir koruyucu ve çeşitli ürünlerde yaygın olarak kullanılan bir bileşen olarak kullanılmasının yanı sıra, asetik asit ayrıca birçok etkileyici sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Güçlü antibakteriyel özelliklerine ek olarak, bu organik bileşiğin ayrıca kan şekeri seviyelerini düşürdüğü, kilo kaybını desteklediği, iltihabı hafiflettiği ve kan basıncını kontrol ettiği düşünülmektedir.

Elma sirkesi fermente bir ürün olmasından dolayı diğer fermente gıdalar gibi bağırsak dostu probiyotik bakteriler içerir.  Bu durum sindirim sisteminin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Özellikle organik elma sirkesinde bulunan 'sirke anası' denilen katılaşmış yapı, sindirim sistemi için birçok faydalı bakteriyi barındırır.

 

Etiketler: elma sirkesi
Mayıs 25, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR