Vitamin B9

Vitamin B9

B9 VİTAMİNİ (FOLİK ASİT)

Folik asit, aminoasit metabolizması ile nükleik asit sentezinde rolü olan (vücudun tüm hücrelerinin büyümesi ve çoğalması için bu iş gereklidir) ve kansızlığa karşı koruyan B grubu vitaminidir. “Folat” olarak da bilinir. Vitamin metabolizmada etkinlik gösterebilmesi için C vitaminine ihtiyaç vardır.

Fonksiyonları:

- Hücre yapımı ve çoğalmasında görev alarak büyümeyi sağlar.

- Kan hücreleri yapımında B12 vitamini ile birlikte çalışır.

- Anne karnındaki bebeğin sinir gelişimine katkı sağlar.

- Antikor oluşumunda büyük öneme sahiptir.

Folik asitin vücutta deposu yoktur ve bağırsaktaki mikroorganizmalar tarafından da sentez edilir.

Yetersizliğinde “megaloblastik anemi” denilen bir tür kansızlık görülür (kan yapımında azalma), akyuvar ve alyuvar sayısı azalır. Özellikle gebelik döneminde yetersiz alınması ciddi sorunlara yol açar. Erken doğum görülür veya bebekte beyin-omurilik hasarları oluşabilir. Yetersizlik nedeni; yetersiz beslenme (özellikle yetersiz sebze ve meyve tüketimi), emilim bozukluğu ve vücuttan aşırı kayıp olmasıdır. Bazı kaynaklarda saçların erken ağarması durumuda folik asit yetersizliğine bağlanmaktadır. 

En Zengin Kaynakları:

Karaciğer başta olmak üzere organ etlerinde, yeşil yapraklı sebzelerde, mayada, kuru baklagiller ve turunçgillerde çok bulunur. Besinlerin hazırlanması, işlenmesi ve depolanması aşamaları folik asit kaybına neden olur.

Etiketler: #b9vitamini, #folikasit
Şubat 06, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR