Diyetisyenler Elma Sirkesini Tavsiye Ediyor!

Diyetisyenler Elma Sirkesini Tavsiye Ediyor!

Elma sirkesinin kilo vermeye etkisinin yanında aynı zamanda göbek çevresinde yer alan yağların daha hızlı yakılmasına faydası olduğu görülmüştür. Bilimsel çalışmalar elma sirkesinin kilo vermeye yardımının yanı sıra aynı zamanda yağ yakımını hızlandırdığını göstermiştir. Yüksek karbonhidrat içeren öğünler öncesinde alınmasıyla kan şekerinin dengelenmesinin kolaylaştığı ve aynı zamanda bir sonraki öğünde 250 - 300 kalori daha az alınmasını sağladığı görülmüştür. Diyetisyenler tarafından da  tavsiye edilen elma sirkesinin yapım aşamasında kullanılan malzemeler oldukça önemlidir. Aynı zamanda sağlık sorunu olan kişilerin doktor tavsiyesi ile kullanması gerekmektedir. 

Doğru ve sağlıklı bir şekilde yapılmış elma sirkesi aynı zamanda kolestrolüde düşürerek kalp sağlığına faydalı olmaktadır. Yüksek kolestrol kalp damarlarının tıkanmasına ve uzun vadede kalp krizlerine yol açmaktadır. Bilimsel araştırmalar elma sirkesinin aynı zamanda yüksek tansiyonuda düşürdüğünü kanıtlamıştır. Kan damarları daraldığında kan basıncı yükselmektedir. Elma sirkesi kan damarlarının gevşemesini sağlamaktadır. Bu durumlarda kan basıncı düşebilmektedir. Ancak hiçbir besinde olmadığı gibi elma sirkeside tek başına bir tedavi ve besin kaynağı değildir. Sağlık sorunu olan kişilerin mutlaka kullanım miktarını doktor kontrolünde ayarlamaları gerekmektedir.

Düzenli olarak tüketilen elma sirkesi midenin boşalmasını geciktirmektedir.Böylece tüketilen yiyeceklerin çok daha uzun süre mide de kalmasını sağlar. Böylece tokluk hissi oluşur ve açlık krizleri en aza indirilir.  Elma sirkesinin midenin boşaltılmasını geciktiren etkisi tüketilen besinlerin  daha yavaş  sindirilmesini sağlar. Böylece sindirilen besinlerdeki şekerin kana daha dengeli geçmesi sağlanır.  Sirke aynı zamanda glisemik indeksi düşürmektedir. Doygunluk hissini artırdığı için yeme isteğini azaltır ve  ideal kilonun korunmasına yardımcı olur.
 

 

Etiketler: elma sirkesi
Mayıs 25, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR