Elma Sirkesini Düzenli Kullanırsanız Ne Olur ?

elma sirkesinin kilo vermeye etkisi

1. Yağ Yakımını Sağlar
Elma sirkesinin içerisindeki Asetik asit yağ yakmanıza yardımcı olur. Fakat daha da iyisi, aslında vücudun yağ tutma eğilimini azaltır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda , asetik asidin, göbek ve karaciğer yağ depolamasını azaltan genleri aktive ettiği bulundu. İnsanlar üzerinde yapılan ileri çalışmalarında bu sonucu desteklediği görülmüştür.

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, her gün bir ya da iki çorba kaşığı elma sirkesi tüketen katılımcıların, kilo vermenin yanı sıra vücut yağ yüzdesinde, bel çevresinde ve trigliserit seviyelerinde bir düşüş yaşandığını görülmüştür.

 

2. İştahı Bastırır
Aşırı yemek yeme hissi oldukça tehlikelidir. Beynimiz, yağ ve şeker açısından zengin yiyecekleri yemek konusunda oldukça ikna edici olabilir. Ancak elma sirkesini yemeklerle birlikte tüketmek, beyninizdeki iştahı kontrol eden merkezleri bastırabilir. Bu açlık hissiyle savaşmadan diyet yapabilmenizi sağlar.

Bunun bir başka faydası da yemeklerin midenizde uzun süre kalmasıdır. Bu, daha uzun süre kendinizi tok hissedeceğiniz anlamına gelir. Çalışmalar, sirkeyi yemeklerle tüketen insanların, gün boyunca 200-275 daha az kalori aldıklarını göstermiştir.

 

3. Metabolizmayı Hızlandırır

Metabolizma vücudun en karmaşık fonksiyonlarından biridir. Aslında vücudun yaşamı sürdürmek için yapması gereken işlevlerin tümü anlamına gelmektedir. Yiyeceklerin yakıta dönüştürüldüğü sindirim, bu işlevlerden sadece bir tanesidir. Bununla birlikte, metabolizmanız ne kadar yüksek olursa, vücudunuz o kadar fazla kalori yakar ve kilo vermek o kadar kolay olabilir.

Elma sirkesinde bulunan asetik asitin ise yapılan bilimsel araştırmalarda metabolizma hızını artırdığı görülmüştür.

 

 

Etiketler: elma sirkesi
Mayıs 26, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR