Elma Sirkesinin Diyabet Üzerindeki Etkileri

Elma Sirkesinin Diyabet Üzerindeki Etkileri

Elma sirkesi, elmalardaki şekerlerin fermente edilerek onları sirkedeki aktif bileşen olan asetik aside dönüştürülmesiyle yapılır. 

Elma sirkesinin beslenme profili :
Bir yemek kaşığı elma sirkesinin içeriğinde ;

3Kcal / 13KJ
0.1g karbonhidrat
11 mg potasyum
1 mg kalsiyum
1 mg magnezyum

Elma sirkesi tip 2 diyabetin semptomlarının kontrolünde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tip 2 diyabet, insülin direncinin neden olduğu yüksek kan şekeri seviyeleri veya insülin üretememe ile tarif edilmektedir. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar yüksek kan şekeri düzeylerinin yaşlanmanın ve çeşitli kronik hastalıkların ana nedeni olduğu düşünüldüğü için, diyabeti olmayan kişiler de kan şekeri düzeylerini normal aralıkta tutmalıdır. Kan şekeri seviyelerini düzenlemenin en etkili ve en sağlıklı yolu rafine karbonhidrat ve şekerden kaçınmaktır, ancak elma sirkesi de sağlığımızın korunmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Araştırmalar, sirkenin kan şekeri ve insülin seviyeleri için aşağıdaki faydaları sağladığını gösteriyor:

Yapılan bir çalışmada sirkenin yüksek karbonhidratlı ve şekerli bir yemek sonrasında kan şekerinin yükselme oranını dengelediğini göstermiştir.
5 sağlıklı insanda yapılan bir çalışmada ise, sirkenin 50 gram beyaz ekmek yedikten sonra kan şekerini %31,4 oranında azalttığı görülmüştür.

Diyabetli kişilerde yapılan bir araştırmada ise;  yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketmenin ertesi sabah açlık kan şekerini %4 oranında azaldığı gözlemlenmiştir.

 

Etiketler: elma sirkesi
Mayıs 25, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR