İnsülin Direncinin İştaha Etkileri

İnsülin Direncinin İştaha Etkileri

İnsülin direnci, kaslarınızdaki, yağınızdaki ve karaciğerinizdeki hücrelerin insüline iyi yanıt vermemesi ve kanınızdaki glikozu kolayca alamamasıdır. Sonuç olarak, pankreasınız glikozun hücrelerinize girmesine yardımcı olmak için daha fazla insülin üretir. Pankreasınız, hücrelerinizin insüline karşı zayıf tepkisinin üstesinden gelmek için yeterli insülin üretebildiği sürece, kan şekeri seviyeleriniz sağlıklı aralıkta kalacaktır.

 

Prediyabet, kan şekeri seviyelerinizin normalden yüksek olduğu, ancak diyabet teşhisi konacak kadar yüksek olmadığı anlamına gelir. Prediyabet genellikle halihazırda bir miktar insülin direncine sahip olan veya pankreastaki beta hücreleri kan şekerini normal aralıkta tutmak için yeterli insülin üretmeyen kişilerde görülür. Yeterli insülin olmadan, fazla glikoz, hücrelerinize girmek yerine kan dolaşımınızda kalır. Zamanla, tip 2 diyabet geliştirebilirsiniz.

Kimlerin insülin direnci veya prediyabet geliştirmesi daha olasıdır?

Genetik veya yaşam tarzı risk faktörlerine sahip kişilerin insülin direnci veya prediyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir. Risk faktörleri şunlardır:

Obezite
Aile öyküsünde diyabet
Hareketsiz yaşam tarzı
Yüksek tansiyon ya da anormal kolestrol seviyeleri
Kalp hastalığı veya felç öyküsü
PCOS olarak da adlandırılan polikistik over sendromu

 olan kişilerde prediyabet olma olasılığı daha yüksektir.

Elma kan şekerinin dengelenmesine faydalı ve bu özelliği insülin içinde geçerli. Yemekten sonra tüketilen elma sirkesi, insülin ve kan şekeri artışını önlüyor. Elma sirkesinin bu özelliği özellikle yüksek karbonhidratlı gıdalarla alındığında ortaya çıkıyor. Bu konuyla ilgili yapılan bir çalışma, yüksek karbonhidratlı yemeklerle yaklaşık 2 çorba kaşığı (28 ml) sirke alan kişilerin, yemekten 30 dakika sonra daha düşük insülin seviyeleri ve daha fazla tokluk hissi yaşadıklarını ortaya koydu.

Etiketler: elma sirkesi
Mayıs 26, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR