Kalsiyum

Kalsiyum

KALSİYUM

İnsan vücudunda en çok bulunan mineraldir. Yetişkin bireylerin 1-1,5 kilogramı kalsiyumdur. Bunun yaklaşık %99’u kemik ve dişlerde, kalanı ise kan ve yumuşak dokuda hücreleri bir arada tutmak için gereklidir. Kemik ve dişlerin sert ve dayanıklı yapısı, kalsiyum ve fosfor gibi minerallerden kaynaklanır.

Fonksiyonları:

- Kalsiyum kemiklerin yapısına katılır.

- Vücutta dolaşım sisteminde kanın pıhtılaşmasını sağlar.

- Hücre zarının geçirgenliğini sağlar.

- Sinir ve kasların uyarılara karşı duyarlılığını etkilemede görevlidir.

- Kalp kaslarının normal kasılması ve dinlenmesinde görevlidir,

- Sindirim ve metabolizmada görev alan bazı enzimlerin aktif halde geçmesinde rol oynar.

Kalsiyum Eksikliğinde Görülebilecekler; Kanda kalsiyum eksikliği olduğu zaman kas kasılmaları ve kas ağrıları görülebilir. Kalsiyum ve D vitamininin yetersizliğinde ise; çocuklarda raşitizm, yetişkin kadınlarda osteomalasia ve yaşlılarda osteoporoz görülür. Raşitizm ve osteomalasia kemiklerin gelişememesi, yumuşaması veya eğrilmesidir. Osteoporoz ise kemiklerin kırılabilir duruma gelmesidir. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda çok görülür.

En Zengin Kaynakları:

Süt ve süt ürünleri (yoğurt, peynir, dondurma vb.) en iyi kalsiyum kaynağıdır (Süt ve ürünlerinde bulunan kalsiyumun emilimi fazladır). Yumurta sarısı, tahıllar (buğday, yulaf), kurubaklagiller (nohut, mercimek, fasulye) ve yağlı tohumlar (fındık, fıstık, badem, susam) da iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Yeşil yapraklı sebzeler (marul, ıspanak, pırasa, pazı) ve tahıllarda bulunan kalsiyumun emilimi ise düşüktür. Yetişkin bireyler için günlük ihtiyaç 1000 mg’dır.

Etiketler: #kalsiyum
Şubat 06, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR