Metabolizma Hızı Nedir?

Metabolizma Hızı Nedir?

Metabolizma, yaşamın ve normal işleyişin sağlanması için vücutta sürekli olarak devam eden sayısız kimyasal süreci ifade eder. Vücudunuzun herhangi bir zamanda yaktığı kilojul miktarı metabolizmanızdan etkilenir. Metabolik hızınız yaş, cinsiyet, kas-yağ oranı, fiziksel aktivite miktarı ve hormon işlevi gibi birçok faktörden etkilenir.

Metabolizma, vücudunuzun içinde sürekli olarak devam eden ve yaşamın normal işleyişine izin veren tüm kimyasal süreçleri ifade eder (vücutta normal işleyişin sürdürülmesine homeostaz denir). Bu süreçler, yiyeceğimizdeki besinleri parçalayanları ve vücudumuzu oluşturan ve onaranları içerir. Vücudu inşa etmek ve onarmak, nihayetinde yemeğinizden gelen enerjiyi gerektirir. Vücudunuzun herhangi bir zamanda yaktığı kilojul (kJ) cinsinden ölçülen enerji miktarı, metabolizmanızdan etkilenir. Sağlıklı bir kiloya ulaşmak veya bu kiloyu korumak dengeleyici bir eylemdir. Düzenli olarak metabolizmamız için ihtiyacımız olandan daha fazla kilojul yiyip içersek, bunu çoğunlukla yağ olarak depolarız. Her gün kullandığımız enerjinin çoğu, vücudumuzdaki tüm sistemlerin düzgün çalışmasını sağlamak için kullanılır. Bu bizim kontrolümüz dışında. Ancak egzersiz yaptığımızda metabolizmanın bizim için çalışmasını sağlayabiliriz. Aktif olduğunuzda, vücut daha fazla enerji (kilojoule) yakar.

Metabolizmamız karmaşıktır - basitçe, dengede kalmayı sağlamak için vücut tarafından dikkatlice düzenlenen iki parçaya sahiptir. Bunlar:

Katabolizma – gıda bileşenlerinin (karbonhidratlar, proteinler ve diyet yağları gibi) daha basit formlarına parçalanması ve daha sonra büyüme ve onarım için gerekli olan enerji ve temel yapı taşlarını sağlamak için kullanılabilir.
Anabolizma - vücudumuzun inşa edildiği veya onarıldığı metabolizmanın parçası. Anabolizma, nihayetinde yemeğimizden gelen enerjiyi gerektirir. Günlük anabolizma için ihtiyacımız olandan fazlasını yediğimiz zaman, fazla besinler genellikle vücudumuzda yağ olarak depolanır.

Etiketler: metabolizma
Mayıs 25, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR