Selenyum

Selenyum

SELENYUM

Vücutta E vitamini ile birlikte antioksidan ve hücre koruyucusu olarak çalışan önemli bir iz mineraldir. Erken yaşlanma ve dokuların oksidasyon nedeniyle zarar görmesini engeller. Erkeklerin selenyuma kadınlardan daha çok ihtiyaç duydukları düşünülmektedir. Selenyum dokuların elastikiyetinin korunması için önemli bir mineraldir.

Fonksiyonları:

- Yaşlanmayı yavaşlatır.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücrelerde antioksidan görevi üstlenir.

- Karaciğerin detoksifikasyon görevinde yardımcı olan minerallerdendir.

- Bazı çalışmalarda kanser hücrelerinin hızlı çoğalıp yayılmasının önlenmesinde etkili olduğu görülmüştür.

- Kırmızı kan hücrelerini serbest radikallere karşı korumada önemli görevleri vardır.

- Tiroid hormonlarının dengeli salınmasına katkı sağlar.

Selenyum eksikliğinde; Ciddi kas zayıflıkları, kalp ve damar sağlığında bozulmalar görülebilir.  Çocuklarda eksikliğinde gelişimin yavaşlamasına neden olabilir. Göz sağlığı olumsuz etkilenir. Erken yaşlanma, sinir sistemi hastalıkları ve zekâ geriliğine neden olabileceği düşünülmektedir. Sperm üretimi ve kalitesi azalarak kısırlık oluşabilir. Selenyum Fazlalığında ise; Sindirim sistemi sorunları, saç, tırnak ve diş kaybı, çeşitli deri, omurilik ve kemik iliği hastalıkları, ve ateş görülebilir.

En Zengin Kaynakları:

Brezilya cevizi, yumurta, ayçiçeği çekirdeği, ciğer, tonbalığı, tavukgöğsü, somon balığı, chia tohumu ve mantarda bulunur. Günlük selenyum ihtiyacı 60-75 mikrogramdır. Sporcularda bu ihtiyaç 200 mikrograma kadar çıkmaktadır.

Etiketler: #selenyum
Şubat 06, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR