Vegan ve Vejetaryen Beslenme

Vegan ve Vejetaryen Beslenme

Vejetaryen beslenme, herhangi bir et veya deniz ürünü içermeyen bir diyettir. Bununla birlikte,  birçok varyasyonu vardır. Vejeteryan beslenen bazı insanlar yumurta ve süt ürünleri yiyebilirken, diğerleri bir veya ikisinden de kaçınabilir.

Vegan diyeti, sadece bitkisel gıdaların yendiği ve hayvansal kaynaklı tüm gıdalardan (et, deniz ürünleri, süt ürünleri, yumurta ve bazen bal ve jelatin) kaçınıldığı başka bir vejetaryenlik şeklidir.

Vejetaryen diyetlerin birçok sağlık yararı olabilir. İyi planlanmaları koşuluyla, uzun ve sağlıklı bir yaşam için gerekli olan tüm gerekli vitamin ve mineralleri sunabilirler.

Emziren anneler ve vejeteryan diyeti olan çocuklar, sağlıklı büyüme ve gelişme için ihtiyaç duydukları tüm temel besin maddelerini aldıklarından emin olmak için özel dikkat göstermelidir.

 

Vejetaryen diyet, besin türlerindeki sınırlamalara göre farklılık gösterir. Bunlar;

  1. Vegan diyeti: Diyet tahıllar, sebze ve meyve ile kurubaklagillerden oluşur. Hiçbir hayvansal kaynaklı besin tüketilmemektedir.Tüm dünyada vegan diyeti uygulayanların sayıları oldukça azdır. Veganların alt grupları da bulunmaktadır.
  2. Lakto vejetaryen diyeti: Bitkisel besinlerle birlikte hayvansal kaynaklı besinlerden süt ve süt ürünleri tüketilir.
  3. Ova vejetaryen diyeti: Diyette bitkisel besinlerle birlikte yumurta da yer alır. Bunun yanında et ve süt tüketilmez.
  4. Lakto-ova vejetaryen diyeti: Süt ve yumurtayı tüketilir. Günümüzde en sık uygulanan vejetaryen beslenme şeklidir.
  5. Polo vejetaryen diyeti: Bu diyette kırmızı et tüketilmez. Bitkisel besinler yanında hayvansal olarak yalnızca tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarını tüketilir.
  6. Pesko vejetaryen diyeti: Bu diyette de kırmızı et tüketilmez. Bitkisel besinler yanında hayvansal olarak yalnızca balık çeşitleri, midye su ürünlerini tüketilir.
  7. Semi-vejetaryen diyeti: Bu diyette de kırmızı et tüketilmez. Sınırlı miktarda tavuk ve balık tüketilir. Semi-vejetaryenler yumurta, süt ve türevlerini istedikleri kadar tüketirler.

 

Etiketler: elma sirkesi
Mayıs 25, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR